Obrazek

Jeszcze do niedawna byłam absolutnie przekonana, że moje wypociny czytają wyłącznie przyjazne mi dusze, które zanudzam nowymi postami poprzez facebooka, toteż wyróżnienie w Liebster Blog Award przyjęłam ze zdziwieniem i swego rodzaju dumą, że jednak to, co tworzę nie ginie w próżni. 

Nominację i zaproszenie do zabawy otrzymałam od Młodej Kucharki, prowadzącej bloga http://zpamietnikamlodejkucharki.blogspot.it , za co jej serdecznie dziękuję!

Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera jako uznanie za „dobrze wykonaną robotę”. Jest przyznawana dla blogów o mniejszej liczbie obserwatorów, więc daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz ich o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.

Oto moje odpowiedzi:

  1. Dlaczego gotujesz, pieczesz, interesujesz się gastronomią? Dobre pytanie. Nie pamiętam momentu, w którym gotowanie stało się moją pasją, ale wiem, że robię to dlatego, że sprawia mi to po prostu wielką przyjemność i jest dla mnie formą relaksu. Poza tym uwielbiam łączyć nowe smaki i w kuchni czuję się jak alchemik 🙂

2. Makaron z jakim sosem smakował Ci najbardziej? Nie jestem „makaroniarą” i raczej nie przywiązuję wagi do sosów-zjem każdy, ale żadnego bym nie wyróżniła. Pamiętam natomiast najgorszy- przecier pomidorowy, tuńczyk z puszki i starta gouda. Okropność!

3.Co czujesz, gdy wchodzisz do sklepu z artykułami kuchennymi? Jak mała dziewczynka, którą wpuszczono do sklepu z lalkami 🙂 

4. Jak wygląda kuchnia Twoich marzeń? Do szczęścia wystarczy mi sprawny piekarnik i forma do tarty, nie muszę mieć kuchni wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt, choć nie ukrywam, że jest on przydatny.

5. Za jakim smakiem z dzieciństwa tęsknisz? Zdecydowanie zapiekane warzywa i kurczak pod „czapą” z ciasta drożdżowego. Do dziś nie jestem w stanie odtworzyć tego smaku.

6. Co pijesz najchętniej? Kawę. W ilościach przemysłowych.

7. Twoja ulubiona książka kucharska? Zasadniczo nie korzystam, ale mam duży sentyment do tej pierwszej: „Kuchni Ani z Zielonego Wzgórza”

8. Czego brakuje Ci w Polsce, jeżeli chodzi o artykuły spożywcze lub sprzęt kuchenny? Świeżych owoców morza, to teren dla mnie wciąż nieodkryty.

9. Twój kulinarny idol? Babcia ze strony Taty.

10. Zapach, który sprawia, że burczy Ci w brzuchu? Zapach świeżego ciasta drożdżowego.

11.Ile najwięcej pączków jesteś w stanie zjeść w Tłusty Czwartek? Mój rekord to 7.

Nominuję blogi:

1. http://aduparosnie.com

2. http://odkuchnii.blox.pl

3. http://kulinarnapasja.blogspot.com

4. http://kardamonkowakuchnia.blox.pl

5. http://zufikowo.blogspot.com

6. http://justtryeat.blogspot.com

7. http://www.inspirowanesmakiem.pl

8.http://smakowityzakateksieci.blogspot.com

9.http://blogotowanie.blox.pl

10. http://slodkababka.pl

11. http://mojepasjekrakow.blogspot.com

Moje pytania:

1. Co skłoniło Cię do podjęcia decyzji o założeniu bloga?

2. Wolisz korzystać z książki kucharskiej czy dać się ponieść własnej fantazji?

3. Słodkie czy słone?

4. Gdybyś musiała urządzić wystawną, 3-daniową kolację, co byś podała?

5. Jakie było pierwsze, samodzielnie przez Ciebie zrobione danie?

6. Bez jakiego składnika nie jesteś w stanie się obejść?

7. Zazwyczaj gotujesz tylko dla siebie, czy dla większej ilości osób?

8. Do gotowania potrzebujesz „weny”, czy też robisz to systematycznie?

9. Jaka jest Twoja największa porażka kulinarna?

10. Twoje popisowe danie?

11. Jajecznica solo czy z dodatkami? Jeśli tak, to jakimi?

Reklamy